Slovo „ekonomie“ znamená umění, jak hospodařit, možná i trochu vědy. Jak je z výše uvedeného patrno, někteří ekonomové, kteří sice umějí řešit diferenciální rovnice, neumějí bohužel hospodařit.
Konkurenceschopnost určitého zboží je totiž vlastnost, kterou nelze zlepšit pomocí teorií ekonomických , ale pouze a jedině použitím vědy a ideí v oblasti technologie výroby daného zboží, jednoduše tedy zlepšením kvality a snížením nákladů při výrobě zboží, ať to už jsou lokomotívy, pšenice nebo intelektuální hodnoty. Říká se tomu racionalizace a zvyšování kvality výrobků. Touto cestou šly ty země EU, které na zavedení Eura vydělaly.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Např. Rakousko zaostávalo v roce 1990 za Německem o zhruba 10%. Před přijetím eura provedlo něco, čemu říkali „brutální racionalizace“. Ta spočívala v několika krocích. První, už osm let před přijetím eura byl ten, že majitelé podniků si nechali prověřit svoje manažery, zda jsou na špici, a ty méně úspěšné vyměnili. Druhý krok provedli už ti lepší manažeři: analyzovali svoje výrobní operace a odkrývali chyby a zbytečné rezervy. Hodnotili práci svých podřízených stejně jako svých výrobních zařízení. Mezi jiným posílali své mistry tam, kde se mohli něco nového naučit a rozšířit si znalosti. Atakdále atakdále. Po pěti letech mohli přestat dotovat zaostávající obory, a přijetím eura neutrpěli žádný šok. Dnes tam je produktivita i platy vyšší o 10 % než v Německu.
Nám, České republice, nezbývá nic jiného, než tuto úspěšnou metodu zopakovat. Bohaté země někdy usnou na vavřínech, a to nám poskytuje šanci. Žádná intervence ČNB ke snížení kurzu koruny (a tedy k okradení spořivých občanů) produktivitu trvale nezvedne.
U nás to bude mít jistá úskalí. Řada významných a úspěšných firem má zahraniční vlastníky. Někteří se chovají prozíravě, někteří nikoliv. Někde není český management příliš kvalitní, ale vlastník někde daleko to nevidí. Jsou i opačné případy. Jedna velmi úspěšná pražská firma s českým managementem má vlastníky ve Francii, a jak to tam už někdy bývá, je s nimi těžká řeč, dokud firma vydělává. Až vydělávat přestane, bude na všechno pozdě.
Vážení ekonomové, ať už v České národní bance nebo ve vysoké politice, podívejte se někdy, jak se v těch úspěšných zemích vyrábí a vynalézá. Není to složité, nemusíte tam v rámci státní návštěvy, zařídí vám to i některá tamější cestovní kancelář.